Pojďte to s námi rozchodit...


Základy techniky Nordic Walking

 

Chůze s holemi nepatří k náročným pohybovým aktivitám. přesto doporučuji začínat pod vedením vyškoleného instruktora. Chybně naučené pohyby se později velmi špatně odstraňují. Navíc se nepodaří dosáhnout pozitivního účinku severské chůze na pohybový aparát (odlehčení kloubního aparátu dolních končetin).

Učit se techniku severské chůze dle slovního popisu není příliš efektivní (vlastní zkušenost), přesto se pokusím vyjmenovat hlavní charakteristiky

Základní chůze na rovině

  • tělo v mírném předklonu, hlava v prodloužení trupu, pohled směřuje zhruba 20m dopředu
  • dolní končetiny od sebe na šíři ramen, chodidla rovnoběžně (hlídat vytáčení dovnitř i ven), našlapuje se na patu s lehce pokrčeným kolenem (dopad na patu při napnuté dolní končetině může ublížit), nášlap je veden z paty, následuje převalení chodidla a odraz ze špičky.
  • horní končetiny - pohyb by se dal přirovnat k pohybu při běžeckém lyžování. Střídavý pobyh horních končetin vychází z ramen, nikoli z loktů. Ruce se pohybují podél těla a používají hůl k odrazu a pohybu vpřed.
  • použití holí - hole se nedrží křečovitě, hybná síla se přenáší přes poutko, tím dojde k uvolnění svalů na předloktí. Prsty jen lehce kontrolují směr hole. Na konci pohybu za tělem se dlaň otevře a hůl zůstává v jedné rovině se zapaženou horní končetinou. Hůl se zabodává maximálně na úroveň paty nakročené nohy, nikdy ne dál.